• Home
  • /
  • Duitsland
  • /
  • Karlsruhe met kinderen: een verrassende stad in Duitsland
Schloss Karlsruhe

Karlsruhe met kinderen: een verrassende stad in Duitsland

Karlsruhe, een stad die mij echt heeft verrast. We kozen voor een verblijf in deze Duitse stad als tussenstop om de lange autorit op te breken. Ik wist vooraf eigenlijk weinig van de stad en wist niet wat we konden verwachten, maar ik werd positief verrast door de mooie gebouwen, de fijne sfeer en de hoeveelheid groen in de stad. Karlsruhe ligt daarnaast dichtbij verschillende natuurgebieden, waardoor je een bezoek aan de stad bijvoorbeeld goed kunt combineren met het Zwarte Woud. Ook ligt de stad op de route richting het zuiden, bijvoorbeeld wanneer je naar Oostenrijk of Zwitserland gaat. Wat mij betreft is Karlsruhe niet alleen een fijne tussenstop tijdens een roadtrip, maar ook zeker een stad om een paar dagen te verblijven. In dit artikel deel ik mijn tips voor een bezoek aan Karlsruhe met kinderen.

Karlsruhe: de groene stad in de vorm van een waaier

Karlsruhe was voor mij tot afgelopen zomer eigenlijk niet meer dan een plaatsnaam die ik van de borden op de rijksweg onderweg kende. Tijdens onze rondreis door Tsjechië besloten we op de terugweg twee nachten in de stad te verblijven en dat was een goede keuze. Karlsruhe is een unieke en fijne stad om te ontdekken. De stad werd in 1715 gesticht en heeft een mooie afwisseling van parken en groene plekken, pleinen, winkels en historische gebouwen.

Als je de kaart van de stad bekijkt, zul je zien dat de stad is ontworpen in de vorm van een waaier. Dit bijzondere ontwerp gaf de stad zelfs de bijnaam Fächerstadt, wat waaierstad betekend. Het middelpunt is Schloss Karlsruhe, een paleis dat in opdracht van Karl Wilhelm werd gebouwd en waar de stad omheen is gebouwd. De straten komen allemaal uit op het Schloss. Wanneer je door het centrum wandelt merk je dit snel genoeg, verdwalen doe je er dan ook niet zomaar.

Karlsruhe is daarnaast een echte cultuurstad met verschillende musea en culturele instellingen. De stad telt maar liefst 135 culturele instellingen, van klassieke cultuur tot moderne kunst en media. Het is de eerste stad in Duitsland die werd uitgeroepen tot UNESCO City of Media Arts. Zo vind je hier onder andere het bekende Zentrum für Kunst und Medien (ZKM). En wist je bijvoorbeeld dat deze stad in de zomer in het teken staat van licht en kunst? Tijdens de jaarlijkse Schlosslichtspiele vormt het Schloss elke avond weer het decor van lichtprojecties. Maar je hoeft zeker geen museumliefhebber te zijn om Karlsruhe leuk te vinden. De stad heeft namelijk een mix van veel groen, cultuur, mooie gebouwen en een goede sfeer. En je kunt een bezoek aan de stad goed combineren met het Zwarte Woud.

We reisden met onze twee kinderen en kozen daarom voor activiteiten en restaurants die ook met kleine kinderen fijn zijn. Ook met kinderen is Karlsruhe namelijk wat ons betreft een leuke bestemming om te bezoeken.

Wat te doen in en rondom Karlsruhe met kinderen?

Wij verbleven twee nachten in de stad Karlsruhe en hadden hierdoor een volle dag om de stad te ontdekken. We moesten keuzes maken, want er zijn genoeg leuke activiteiten om met kinderen te ondernemen in de stad.

Staatliches Museum für Naturkunde

We hebben inmiddels tijdens meerdere reizen al vaker natuurhistorische musua bezocht, maar het Staatliches Museum für Naturkunde Karlsruhe verraste ons echt. Het museum is in een prachtig gebouw en heeft verschillende tentoonstellingen over de wetenschap en natuur. Naast tentoongestelde dieren en objecten zijn er ook levende dieren te zien. Het museum heeft een groot gedeelte met verschillende levende dieren. Ook voor kinderen is het echt een leuke plek. Onze kinderen waren nog jong, maar ook voor hun was er genoeg te ontdekken en te zien!

Schlossgarten, een ritje met de trein en de Robinson Spielplatz

Achter het Schloss ligt een groot groen park, de Schlossgarten. Dit groene park is een fijne plek om even aan de drukte van de stad te ontsnappen. Je kunt hier bijvoorbeeld heerlijk wandelen, picknicken of als je met kinderen bent kunnen zij hier hun energie kwijt. Voor kinderen is er ook een leuk treintje dat door het park rijdt, de Schlossgartenbahn. Een ritje met dit treintje is een paar euro en is natuurlijk voor kleine kinderen een leuke activiteit. Naast een ritje met de trein, is er ook een grote speeltuin in het park, de Robinson Spielplatz. Wat ons opviel, is dat hier veel lokale gezinnen kwamen. Er is hier zoveel groen dat we tijdens ons bezoek aan deze speeltuin zelfs een eekhoorntje zagen!

Vanuit het treintje in de Schlossgarten liepen we door naar de botanische tuinen van Karlsruhe (Botanischer Garten Karlsruhe). Deze liggen aan de rand van het park en zijn vrij toegankelijk te bezoeken. Je vindt er onder andere historische kassen, een oranjerie en een wintertuin. De tuinen zijn er al sinds 1808 en zijn niet alleen bijzonder vanwege de verschillende planten, maar ook vanwege de historische gebouwen en de sierlijke gietijzeren gevels van de kassen. Een fijne plek om even rustig rond te wandelen en de rust van de stad te ervaren!

Turmberg: een uitstapje vanuit Karlsruhe

De Turmberg in Durlach is een plek die wel werd aangeraden, maar die wij tijdens ons bezoek niet bezochten vanwege de beperkte tijd. Omdat wij maar één volle dag in Karlsruhe hadden en al verschillende leuke dingen op het programma hadden, moesten we keuzes maken. Vanaf de berg, De Turmberg, heb je uitzicht over Karlsruhe en de omgeving.

Een leuke manier om naar boven te gaan was de Turmbergbahn. Dit was zelfs de oudste kabelbaan van Duitsland. De kabelbaan is inmiddels buiten gebruik en wordt vervangen door een nieuwe Turmbergbahn. Bij mooi weer schijnt dit ook een leuke plek te zijn om met kinderen naartoe te gaan, onder andere vanwege de speeltuin boven op de berg.

Schloss Karlsruhe en de Schlosslichtspiele

Er zaten honderden mensen van alle leeftijden op kleedjes en stoeltjes, met wat eten en drinken erbij. Er was een ontspannen sfeer en het was ook leuk om hier met kinderen naartoe te gaan. Het was hierdoor een hele fijne zomeravond.

Het middelpunt van Karlsruhe, het Schloss, werd vanaf 1715 gebouwd. Sinds 2015 worden er in de zomermaanden lichtshows op de gevel geprojecteerd, dit wordt het Schlosslichtspiele genoemd. Deze show is elke avond te zien in de maanden augustus en september en is eigenlijk een soort digitaal kunstwerk, waar licht, beeld en muziek samenkomen. Het evenement werd in 2015 georganiseerd ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van Karlsruhe. Het was zo’n succes dat de Schlosslichtspiele inmiddels elk jaar terugkeert. De shows zijn gratis te bezoeken.

Wij hebben ook een bezoek gebracht aan de Schlosslichtspiele. Er was een gezellige sfeer op het grasveld voor het Schloss. Er zaten honderden mensen van alle leeftijden op kleedjes en stoeltjes, met wat eten en drinken erbij. De sfeer voelde ontspannen en het was ook nog eens erg leuk om hier met kinderen naartoe te gaan. Het was een hele fijne zomeravond. Ben je in augustus of september in Karlsruhe, dan is dit wat mij betreft echt een must om te bezoeken.

Leuke restaurants in Karlsruhe met kinderen

Tijdens ons bezoek aan de stad bezochten we kindvriendelijke restaurants. Een plek waar we lekker konden eten, maar waar onze kinderen zich ook konden vermaken.

Wilma Wunder

Wij liepen als eerste langs bij Wilma Wunder. Wilma Wunder is een leuke restaurant keten die in verschillende duitse steden gevestigd is. Het is een hip en sfeervolle plek met een mooi buitenterras. We hadden vooraf gelezen dat er buiten een speelplekje zou zijn. Toen we hier aankwamen, bleek het buitenspeelplekje helaas weggehaald te zijn. Er was binnen wel wat speelgoed aanwezig, maar omdat het zo’n lekker weer was, kozen wij er dit keer voor om even verder te zoeken.

Zum Kleinen Ketterer

Een restaurant dat we kunnen aanraden wanneer het mooi weer is, is Zum Kleinen Ketterer. Het restaurant heeft een mooi groot terras en het personeel was vriendelijk. Op de kaart staan typisch Duitse gerechten en lokale specialiteiten, waardoor dit een leuke plek is als je tijdens je bezoek graag wat meer lokaal wilt eten. Maar wat deze plek voor ons met kinderen vooral een fijne plek maakte, is dat er naast het terras een omheinde speeltuin aanwezig was. Daardoor konden de kinderen spelen terwijl wij nog even rustig konden na tafelen op een warme zomeravond.

MaiGarden Karlsruhe

We hebben heerlijk gegeten op het terras van het Aziatische restaurant MaiGarden Karlsruhe. Je kunt bij dit restaurant verschillende kleine gerechten bestellen, waardoor je samen verschillende dingen kunt proberen. Wij vonden het eten smaakvol en ook hier vonden we de locatie met kinderen ideaal. Direct naast het restaurant ligt namelijk een plein met een aantal speeltoestellen. Terwijl wij buiten op het terras zaten konden de kinderen hier even spelen. Het restaurant is gevestigd aan een mooi plein in het centrum en bleek een favoriete plek te zijn voor de locals. Als je hier wilt eten, dan zou ik vooraf even reserveren.

Waar verblijven in Karlsruhe?

Tijdens onze bezoek aan Karlsruhe verbleven we in het Pentahotel Karlsruhe. We werden hier hartelijk ontvangen en we hebben het verblijf hier als prettig ervaren. Het hotel ligt op korte loopafstand van het mooie centrum. Mocht je met de auto komen, dan is het hotel ook nog eens prettig bereikbaar vanaf de snelweg zonder eerst het drukke centrum in te hoeven rijden. Het hotel heeft ook nog eens een eigen parkeergarage.

Wat wij prettig vonden tijdens ons verblijf met twee jonge kinderen, is dat wij kozen voor een verblijf met twee hotelkamers die direct naast elkaar gelegen waren. Deze kamers waren gescheiden met een directe tussendeur, waardoor je eigenlijk twee kamers in één verblijf hebt. Ook het ontbijt beviel goed, er was volop keuze zoals pannenkoekjes, warme broodjes en vers beleg. Ook de andere faciliteiten zijn goed, zo kan je tijdens je verblijf hier gratis gebruik maken van de naastgelegen sportschool en er is een ruimte waar je eventueel nog gezellig een drankje kunt doen.

Karlsruhe als tussenstop naar het zuiden

Wat mij betreft hoef je Karlsruhe niet alleen te zien als een plek om één nacht te overnachten onderweg naar je vakantiebestemming in het zuiden, zoals Oostenrijk of Zwitserland. Ook met kinderen zou ik een verblijf van minimaal twee nachten hier aanraden, omdat het een leuke stad is om te ontdekken met veel mogelijkheden. Wij waren in ieder geval positief verrast en vonden Karlsruhe een heerlijke plek om onze zomervakantie af te sluiten.

Wat mij betreft is Karlsruhe ook een leuke bestemming voor een stedentrip van bijvoorbeeld twee of drie dagen. Zeker voor cultuurliefhebbers is het een leuke stad om te ontdekken! En doordat het Zwarte Woud dichtbij ligt, kun je een bezoek aan de stad ook goed combineren met een ander verblijf dichtbij in de natuur.

En ook zonder auto kun je Karlsruhe goed bezoeken. De stad heeft een treinstation met verbindingen naar verschillende Duitse steden en internationale bestemmingen. Reis je vanuit Nederland met de trein, dan kun je de actuele verbindingen en reistijden bekijken via Deutsche Bahn of NS International.

Karlsruhe was voor ons een leuke afsluiter van onze rondreis door Tsjechië. Vooraf wist ik eigenlijk niet goed wat ik van de stad kon verwachten, maar we hebben het als een grote verrassende afsluiter ervaren! Wil je meer informatie en tips over deze stad? Neem dan een kijkje op de website van Germany Travel.


Dit artikel is tot stand gekomen in samenwerking met het Toerisme Bureau. We werden uitgenodigd om Karslruhe te ontdekken en onze ervaringen met jullie te delen. Uiteraard zijn alle ervaringen en meningen in dit artikel die van onszelf.

Geef een reactie